Im mniej jesz, tym więcej stracisz tłuszczu – fałsz odchudzania

Home  >>  motywacja  >>  Im mniej jesz, tym więcej stracisz tłuszczu – fałsz odchudzania

Im mniej jesz, tym więcej stracisz tłuszczu – fałsz odchudzania

On Luty 20, 2016, Posted by , In motywacja, By ,,,, , With No Comments

Podopieczni, którzy do mnie trafiają, często bezskutecznie starają się pozbyć dodatkowych kilogramów. Chcąc schudnąć, boją się prawdziwego jedzenia. Ograniczają do irracjonalnego minimum, boją się zjeść śniadania czy kanapkę, a zapychają produktami light, dietetycznymi, pieczywem ryżowym i surowymi marchewkami. Często jest to jeden wielki błąd. Samodzielnie narzucona dieta często zawiera zbyt mało kalorii i mały, nudny wybór produktów.

W pierwszej kolejności, poza zaleceniem przeprowadzenia analizy raportu, wyliczam podopiecznym odpowiedni poziom zapotrzebowania kalorycznego. Często po przeprowadzeniu prostych obliczeń okazuje się, że ilość spożywanych kilokalorii przez daną osobę jest zbyt mała do zapotrzebowań organizmu. Stąd bierze się magazynowanie energii na potem. I brak efektów.

Jeśli założymy, że im mniej jesz, tym więcej stracisz tłuszczu, to będziemy w wielkim błędzie. Jest odwrotnie. Im mniej jesz, tym bardziej jesteś głodny i tym trudniej jest utrzymać dietę.

Zakładając, że jedzenie normalnych posiłków może cię utuczyć, wiedz że:

  • NIE PRZYTYJESZ od sycącego śniadania lub przekąski (lunch), ale będziesz mieć więcej energii do aktywnego spalania kalorii. Jeśli zjesz za dużo, możesz to zrekompensować, zjadając mniej na kolację.
  • Omijając posiłki w ciągu dnia, najpierw zgłodniejesz, a potem napadnie cię wieczorne futrowanie i wycieczki do lodówki, bo nie będziesz w stanie zahamować fizjologicznej potrzeby zaspokojenia głodu.
  • Jeśli dobrze rozdysponujesz całkowite zapotrzebowanie na kalorie w ciągu całego dnia, to w sumie będziesz spożywać mniej kalorii, nawet gdy zaczniesz jeść większe śniadania, przekąski, obiady. Dlaczego? Po prostu zapełnisz zapotrzebowanie organizmu na energię w ciągu dnia i wyeliminujesz wieczorne podjadanie.
  • Jeśli nie czujesz się głodny wieczorem, możesz spokojnie zadowolić się zupą lub sałatką. Sama sałatka lub zupa to za mało na główny posiłek w ciągu dnia.

Zapoznaj się ze składem oraz wartością kaloryczną zjadanych produktów. Warto być świadomym, co ile mniej więcej zawiera energii. Zwracaj uwagę również na wartości węglowodanów, tłuszczy i białka.

Komponując posiłki kieruj się zasadą, by węglowodanów była jedna porcja, dwie porcje białka i porcja tłuszczy.

Policz swoje całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne i rozdziel na 5-6 posiłków, co 3-4 godziny. Więcej energii możesz przesunąć na główny posiłek, mniej na przekąski, jednak nie eliminuj posiłku!

Pamiętaj, że batonik, jabłko, szejk białkowy czy węglowodanowy – to przekąski, czyli też posiłek dla twojego żołądka.

Ostatnia wskazówka – zapisuj to, co jesz i o której jesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *