Fakty i mity o odchudzaniu

Home  >>  motywacja  >>  Fakty i mity o odchudzaniu

Fakty i mity o odchudzaniu

On Luty 19, 2016, Posted by , In motywacja, By ,,,,,, , With No Comments

Ludzie uwierzyli, że chudszy znaczy lepszy. Natura ukształtowała ludzkie organizmy w taki sposób, aby miały one pewien procent tkanki tłuszczowej. Zawsze. Wprawdzie szczupłość sprzyja zdrowiu i dobrym wynikom w sporcie, obsesja na punkcie tkanki tłuszczowej może wpływać wyniszczająco na zdrowie.

Nadmiar tłuszczu w organizmie, to obciążenie, które może nas spowolnić i przysporzyć chorób. Jest mimo to potrzebna, gdyż stanowi istotny element zapotrzebowania dla nerwów, rdzenia kręgowego, mózgu, błon komórkowych i przemian zachodzących w całym organizmie.

Tkanka tłuszczowa – gdzie i ile?

Statystycznie tkanka tłuszczowa u kobiet odkłada się głównie w okolicy bioder, ud i piersi. Tłuszcz ten wykorzystywany jest w momencie, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Oczywiście upraszczam przekaz myślowy na potrzeby tego artykułu.

Możesz walczyć oczywiście z tłuszczem na udach, brzuchu… Cóż, nie pocieszę Cię – stoisz z góry na przegranej pozycji. Dlaczego? U kobiet aktywność enzymów odpowiedzialnych za magazynowanie tłuszczu na udach i biodrach jest znacznie wyższa, niż u mężczyzn. Aktywność enzymów odpowiedzialnych za uwalnianie tłuszczu jest niska, co może mocno utrudniać chudnięcie w tych partiach ciała. Wrócę do wyżej przedstawionego stanowiska – tłuszcz ten jest zapasem, który ma zabezpieczać kobietę w ciąży i po porodzie. Najłatwiej pozbyć się (a raczej zmniejszyć) tkanki tłuszczowej z ud, bioder, kiedy się jest w ostatnim trymestrze ciąży i w trakcie karmienia piersią. Aktywność enzymów magazynujących tłuszcz spada i wzrasta aktywność tych enzymów, które uwalniają tłuszcz.  Stąd też wiele kobiet, które urodziły, łatwiej wracają do formy i jest to również czas, kiedy warto poświęcić na to, by zadbać o swoją sylwetkę.

Ilość tkanki tłuszczowej w organizmie

Źródło: B. Getchell, „Being fit. A personal gruide
Poziom tkanki tłuszczowej Wygląd Mężczyźni Kobiety
Bardzo niski Chudy 7-10 % 14-17 %
Niski Szczupły 10-13 % 17-20 %
Przeciętny Normalny 13-17 % 20-27 %
Powyżej normy Pulchny 17-25 % 27-31 %
Bardzo wysoki Gruby > 25 % > 31 %
Niezbędna tkanka tłuszczowa 3-5 % 11-13 %

 

Zacznij ćwiczyć, a schudniesz – fałsz.

Nie zdziw się. To prawda, że aby schudnąć, musisz w ciągu doby stworzyć deficyt kaloryczny, czyli spalić więcej kilokalorii niż zjadasz. Wiele osób traci na wadze po zwiększeniu aktywności fizycznej. Działają wtedy też w kompleksowy sposób, czyli zwiększają aktywność fizyczną i zmniejszają ilość spożywanych kalorii. Ruch przede wszystkim zapobiega tyciu i utrzymuje wagę na pewnym poziomie. To zmiana odżywiania przyczynia się do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Wielu moich podopiecznych oraz znajomych opowiadało, że spadek wagi notowali na samym początku rozpoczęcia swojej przygody z ruchem i ćwiczeniami. Szczególnie, kiedy zaczęli biegać.

Na redukcję tkanki tłuszczowej wpływa ilość treningu w porównaniu z całodzienną aktywnością. Ktoś może trenować ciężko przez godzinę, dwie, a przez resztę dnia jest mało aktywnym – to typowy model przypisany codzienności i pracy za biurkiem. Jeśli chcesz schudnąć, pomyśl o ćwiczeniach budujących mięśnie. Ćwiczenia aerobowe pozwalają spalać kalorie przede wszystkim podczas treningu, ale już nie po jego zakończeniu (choć stosuje się po dłuższym treningu pojęcie okna węglowodanowego i 30 minut wzmożonej aktywności naszego metabolizmu). Trening siłowy buduje tkankę mięśniową i w ten sposób poprawia metabolizm na całą dobę. Mięśnie aktywnie spalają tłuszcz.

Mężczyźni chudną łatwiej niż kobiety – prawda.

Natura ukształtowała kobiety tak, by miały więcej tkanki tłuszczowej, niż mężczyźni. Cellulit, czyli pomarańczowa skórka, jest domeną pań i bardzo rzadko występuje u panów. Nie oznacza to, że panie mają być chorobliwie otyłe. W trakcie praktyki spotykam się z kobietami, które ćwiczą i wciąż walczą z dodatkowymi kilogramami. Są przez to sfrustrowane. Bardzo duża ilość ćwiczeń może być zinterpretowana przez organizm jako głód, a natura robi, co może, by chronić zapasy tłuszczu w organizmie kobiety. Dlatego pierwsze co sprawdzam, to sposób odżywiania do dawki ruchu i w większości przypadków zaskakuję stwierdzeniem, że spożywanych kalorii jest za mało! Przeprowadzono na ten temat wiele badań i stwierdzono między innymi, że w przypadku kobiet o normalnej wadze, zwiększona aktywność (bez zmian w diecie), nie zmniejsza w istotny sposób ilości tłuszczu w organizmie. Głowa do góry, drogie panie. Najpierw należy przyjrzeć się diecie, a potem aktywnościom oraz sylwetce i proporcjom własnego ciała, by móc podjąć skuteczne kroki w walce z dodatkowymi kilogramami.

Ćwiczenia wykonywane głównie po to, by schudnąć, często mogą stać się karą i powodują szybką utratę motywacji i zniechęcenie. Należy ćwiczyć dla zdrowia, kondycji, dla relaksu i odstresowania się. Sam trening bez deficytu kalorycznego nie przyczynie się do spadku wagi, ale wspomoże proces chudnięcia i jest ważnym czynnikiem prozdrowotnym. Ten, kto spala od 1000 do 2000 kcal tygodniowo, jest zdrowszy niż ten, kto prowadzi siedzący tryb życia.

Znajdź taki program, który posłuży twojemu zdrowiu i samopoczuciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *